10 Haziran 2010 Perşembe

Doğalgazda tasaraffun yolları

Doğalgazda tasaraffun yolları
Doğalgaz fiyatları 1 Ağustos'tan geçerli olarak artınca, tasarruf da kaçınılmaz oldu. Peki nasıl tasarruf edicez. İşte yolları;
Doğal gaz fiyatları 1 Ağustos'tan geçerli olmak üzere konutlara yüzde 16,88, sanayiye yüzde 18,77 oranında yansıyacak şekilde arttırınca, doğalgaz faturasını indirmenin yollarını uygulamak kaçınılmaz hale geldi.

İşte İGDAŞ'ın doğalgazdan tasarruf etmek için önerdiği maddeler;

EV ISITMASI

-Çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.

-Sistemlerinize ısı ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya ısı ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır.

-Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.

-Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.

-Verimli kullanma oda konforu 19 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.

-Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız, kapatınız.

-Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.

-Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz. Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezini kesinlikle kapatmayınız.

-Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse %15 yakıt tüketimi artar.

-Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.

-Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.

-Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız.

-Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.

SICAK SU

-Sıcak Su Termostatınızı 50°C’ye ayarlayınız. Aşırı sıcak su sadece fazla enerji tüketmez aynı zamanda insan cildi için yanık tehlikesi oluşturacağı için sağlıksızdır.

-Su ısıtma kontrol vanasını “pilot” konumuna getiriniz, eğer evden bir hafta veya daha fazla uzak kalacaksanız kapatınız.

-Elle bulaşık yıkarken soğuk su ile durulama yapınız, bulaşık makinesinde yıkama yapıyorsanız makineyi tam dolu olarak çalıştırınız.-Sıva üstünden döşenmiş sıcak su borularının yalıtımını yapınız.

-Yeni bir su ısıtıcısı alırken enerji verimi yüksek modelini tercih ediniz.

OCAK VEYA FIRININ VERİMLİ KULLANILMASI

-Eğer pişirme tarifinde belirtilmiyorsa fırınınıza ön ısıtma yapmayınız.

-Fırın kapağını yemek pişirirken açmayınız.

-Üst yakıcı alevini tencere veya tavanızın boyutu kadar açınız.

-Pişirme başladıktan sonra yavaş yavaş kaynatınız.

-Zaman ve sıcaklık talimatlarına uyarak pişiriniz.

-Kullanılmayan ocak brülörlerini (gözlerini) kapatınız.

-Pişirme esnasında yemek kaplarını kapalı tutunuz.

-Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.

internethaber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder