10 Haziran 2010 Perşembe

Ekmek israfı nasıl önlenir?

Ekmek israfı nasıl önlenir?
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arsan Bilişli, özellikle toplu gıda tüketim yerlerinde oluşan ekmek israfını önlemek için, ekmeklerin buzdolabında saklanarak yeniden tüketilebileceğini belirtti.

Prof. Dr. Bilişli, lokanta, otel ve yemek fabrikalarında her yıl milyonlarca ekmeğin tüketilmeyip çöpe atıldığını, buğday üretiminin önem kazandığı son yıllarda yapılan bu israfın ülke ekonomisini büyük zarara uğrattığını söyledi.

Ekmek israfının önüne geçmek için en uygun saklama koşulunun, 20 derecenin altındaki serin ortamlar olduğunu belirten Bilişli, aksi taktirde ekmeğin plastik poşet içinde saklandığı ortamda kısa sürede küflenmeye yol açtığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Özellikle, toplu gıda tüketim yerlerinde meydana gelen ekmek israfını önlemek için, ekmekler buzdolabında saklanarak yeniden tüketilebilir. Evlerdeki ekmek israfı toplu gıda tüketim yerlerindeki kadar çok büyük rakamlara ulaşmasa da, evlerde de ekmek israfını önlemek için, ekmek kurutularak ya da galeta unu yapılarak yeniden dönüşümü sağlanabilir. Tirit, boza veya yumurtalı ekmek de yapılabilir. Ülkemizde, son yıllarda buğday üretim miktarındaki azalmayı göz önünde bulundurulacak olursak, ekmek israfının önlenmesinin kaçınılmaz olduğu ortadadır.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder