11 Haziran 2010 Cuma

Her Yaşta Akne Oluşabilir!

Derinizin normal yapısının bozulup, bölgesel tıkaçlar oluşturması ve cildinizin kalınlaşması da aknelerin oluşumunu sağlar. Bu cilt rahatsızlığına, yağ bezlerinizde ve deri altında iltihaplanmaya ve şişmeye; dokunduğunuzda hassas kabarcıkların oluşumuna sebep olan bakteriler de eklenebilir. Tüm bu yapı bozuklukları birleştiğinde ise, akne problemi ile karşılaşırsınız.

Her yaşta akne oluşabilir!

Genellikle 13-20 yaş aralığında, yağ bezlerinin aşırı çalışması ile oluşan akne problemi, çok değişik nedenlerle, her yaşta ve her cilt tipinde görülebilir. Özellikle cildiniz karma ise, bu tür sorunlarla daha sık karşılaşırsınız.

Akne, oldukça inatçı ve uzun süreli bir hastalıktır. Bu nedenle, kısa sürede mucizeler beklemeniz yanlış olur. Doktorunuzun talimatlarını yerine getirmeniz gerkebilir. Eğer hastalık, hafif bir olgu ise, bölgesel temizleme jelleri ve hafif soyucu kremler yeterli olabilir. Daha yoğun bir durum söz konusu ise, ağızdan antibiyotik ve özel kremler verilebilir. Tüm hastalara farklı bir yaklaşım ve farklı bir karma yapmak gerekir. Herkesin cilt tipi farklı ve ilaçlara tepkisi de değişiktir. Unutmayın, size iyi gelen bir tedavi, başkasına iyi gelmeyebilir. En şiddetli durumlarda ise ağızdan alınan A vitamini türevleri son derece etkili çözümler sağlar. Bu tip tedavilerde dikkatli olmanız ve ilacın yan etkileri hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Yağlı ve karma cilt tiplerinde, akne oluşumu daha sıktır, ancak yanlış nemlendiriciler ve porları tıkayan kremler, kuru cilt tiplerinde dahi sivilcelenmeye neden olabilir. Bu nedenle kozmetik seçimini dikkatli yapmanız gerekir.

Aknelerden Kurtulun!

• Kozmetik ürünlerden uzak durun ki tedaviyi bozmayın.

• Güzellik salonlarında yapılan işlemlerden etki bulmaya çalışmayın.

Bu konuda kesin ve net olarak doktorunuzun uyarılarına özen gösterin.

• Gereksiz cilt bakımları yaptırmayın.

• Cildinizle oynamayın, bilinmedik ürünler sürmeyin.

Akne tedavisi 5-6 ay civarında sürer ve sonuç gerçekten yüz güldürücüdür...

alıntı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder