11 Haziran 2010 Cuma

Egzersiz Yaparak Stresinizi Azaltın

Egzersiz Yaparak Stresinizi Azaltın
Her hafta düzenli olarak yapılacak 20 dakikalık fiziksel aktivite ruh halini olumlu yönde etkiliyor. Zihin sağlığı için hangi egzersizin ve hangi süreyle yapılması gerektiği konusunda bilim adamları arasında henüz fikir birliğine varıldığını söylemek zor. Ancak, İskoçya'da yapılan ve British Journal of Sports Medicine'de yayınlanan bir araştırma, ev işleri de dahil olmak üzere haftada 20 dakika yapılacak fiziksel aktivitenin zihin sağlığını kuvvetlendirmeye yeterli olduğunu gösteriyor.

Araştırma kapsamında, yaklaşık 20.000 kişiden, zihinsel durumları ve haftalık fiziksel aktivite miktarını belirlemek amacıyla bir anket doldurmaları istendi. Ankete katılanların sıkıntı-endişe seviyelerini belirlemek üzere standart bir skala kullanıldı. Yapılan değerlendirme sonucunda araştırmaya katılanlardan 3.000'den fazlasının stres ve anksiyete sorunu yaşadığı ortaya çıktı.

Araştırma, yaş, cinsiyet ve uzun vadeli sağlık durumları gibi unsurlar kontrol altına alındığında herhangi bir fiziksel aktivitenin bireyin stres ve anksiyete riskini düşürdüğünü ortaya koydu. Buna göre ev işleri, bahçeyle uğraşmak, yürümek ve spor yapmak kişide stres ve anksiyete riskini azaltan etkinliklerden. Özellikle spor yapmak stres ve anksiyeteyi yüzde 33 oranında azaltıyor.

Fiziksel aktivite, başta kalp hastalıkları, belli kanser türleri olmak üzere birçok sağlık sorununun ortaya çıkma olasılığını azaltıyor. Bunun yanı sıra, glukoz intoleransı ve diyabet gibi hastalıkların risk faktörlerini de düşürüyor.

Peki, bedeni hareket ettirmek nasıl oluyor da beyinde olumlu etki yaratabiliyor? Uzmanlar bunu şöyle açıklıyor:

* Egzersiz yapmak, sinir hücrelerinin büyümesini teşvik eden beyin kimyasallarını uyarır.
* Egzersiz yapmak ruh hali üzerinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanan serotonin salgılanma sistemini etkiler.
* Yakın geçmişte yapılan araştırmalar, kalp kaslarının ürettiği ve "ANP" olarak bilinen stres düşürücü hormonun egzersiz sırasında hızlanan kalp atışı nedeniyle daha fazla salgılandığını göstermektedir. Daha fazla ANP üretimi beynin stres ve anksiyeteye verdiği tepkileri daha rahat kontrol etmesine yardımcı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder